Тема
уроку : Візуальний формат. Основний і головний засіб
візуальний та аудіовізуальних медіа.
Мета
уроку : сформувати поняття: культура,
візуальна культура, візуальна медіа культура, візуалізація, бачення.
Виховна : виховувати
інформаційну культура в сучасному інформаційному суспільстві.
Розвивальна : розвивати навички медіа культурної особистості, тобто тої яка комфортно
відчуває себе в сучасному суспільстві та вміє сприймати, аналізувати, оцінювати
медіа текст, займається творчістю та ін..
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання. Підготовка класу до
занять. Перевірка присутності на уроці.
Актуалізація.
Вивчення
нового матеріалу
Нині
не можна уявити життя без медіа. А що, пригадаймо, означає слово «медіа», що
стоїть за цим поняттям?
Сучасне значення «медіа» — це засіб, через який опосередковано здійснюється комунікація між людьми, групами людей.
Сьогодні медіа — це всі засоби масової комунікації, а також засоби масової індивідуальної комунікації й,
так звані, мережеві мультимедійні засоби.
Медіазасоби, їх
функції
Засоби
масової комунікації (медії) виникли не на порожньому місці. Вони з'явилися
тоді, коли історія технічного розвитку сягнула певного рівня. Спочатку у ХУст.
у Німеччині було винайдено пристрій для друку книжок, що, без перебільшення, відіграло дуже важливу
роль у культурі загалом та сприяло й прискорило науково-технічний розвиток
зокрема.
Перший друкарський станок
І. Гуттенберга (1445 р.)на тлі глобальних винаходів з'явилися й інші, менш
масштабні, але не менш значущі для людини, — фотографія, телеграф, кінематограф, радіо, телефон,
телебачення, а також цифрові технології способу запису інформації, мікропроцесор
(комп'ютер), принципово нові інформаційно-комунікаційні системи (Інтернет) тощо.
Фотографія
та кінематограф, радіо та телебачення, друк і копіювальна техніка, мобільний
зв'язок, комп'ютер, Інтернет тощо — все разом становить медіазасоби або засоби масової комунікації.
Що ж
об'єднує в один ряд такі різноманітні за своєю технічною природою та функціями
речі? Насамперед, усі вони
налагоджують комунікацію як між
окремими людьми (телеграф, телефон), так і між певними групами людей: редакція
газети/журналу та читачі (друковані видання), знімальна група та кіноглядачі
(кінематограф), автори телепрограм і телеглядачі (телебачення) тощо.
Медіакультура, її
візуальний аспект
Сукупність засобів
масової інформації становить суспільний, культурно-історичний феномен, сутність
якого полягає у створенні медіатехнічних засобів та медіаінформації, її
опосередкованої передачі одними групами людей та її опосередкованому ж сприйманні іншими. Все
це становить — медіакультуру — практичну й інтелектуально-духовну діяльність
людини, опосередковану медіазасобами.
Іншими
словами, медіакультура — це виробництво, результатом якого є нові медіа-засоби, медіатехнології
та медіапродукція у формі книжок, періодичних видань, радіопрограм,
телепрограм, документальних, художніх фільмів, фотозображень тощо.
Томас
Фойерштейн, 2009, фото, сайнс-
арт, «Маніфест»
Рука
рухається і малює на стіні каракулі, виходячи з даних про курс акцій страхових
компаній. Але, без сумніву, глядачам не зрозуміло, падає ціна на акції чи
зростає.
едіакультура може бути й мистецтвом, особливо у сфері фотографії, кінематографії, новітніх видів мистецтва, так званого медіамистецтва (відео-арт, сайнс-арт, нет-арт тощо).
едіакультура може бути й мистецтвом, особливо у сфері фотографії, кінематографії, новітніх видів мистецтва, так званого медіамистецтва (відео-арт, сайнс-арт, нет-арт тощо).
У
медіакультурі є одна важлива особливість: переважна частина її продукції
представлена у візуальному або аудіовізуальному форматі. Так, якщо у друкованих засобах, інтернеті візуальний
аспект доповнює письмовий текст, то вже у фотографії, кінематографі,
телебаченні — візуальне переважає.
Культурологічний аспект візуальної медіа культури
Як ми вже зазначали,
візуальна медіакультура це, передусім, виробництво візуальної медіапродукції, яка наводнює штучне культурне середовище існування
людини візуальними образами-зображеннями, поданими у різних форматах(статичних,
рухомих) і жанрах (фотопортрет, документальний фільм, телепрограма
тощо).
Візуальна
медіакультура входить до складу загальної візуальної культури, яка передує в часі та охоплює практично всю штучну
природу, створену людиною, й становить систему таких різноманітних візуальних
підсистем як одяг, прикраси, вжиткові речі, архітектура, мистецтво тощо.
Медіа здатні забезпечити
передачу візуальної медіапродукції необмеженій аудиторії, і тому очевидний
зв'язок візуальної медіакультури з масовою культурою.Масова
культура породжується медіазасобами й повністю залежить від медіатехнологій. Головними ознаками масової культури, як і медіакультурної продукції
зокрема, є демократичність і зрозумілість для загалу.
Але на відміну від високої елітної культури, яка вимагає від людини інтелектуальних, емоційних
зусиль, певної підготовки, досвіду, масова культура популяризує спрощену
систему цінностей: примітивізацію стосунків між людьми; розважальність;
сентиментальність; натуралістичне смакування насильства; пропагування культу
речей; культу успіху, сильної особистості; сенсаційність тощо. Головним недоліком масової культури є те, що вона призвичаює людину до
бездумного споживання, не вимагаючи інтелектуальних зусиль.
Особистісна
візуальна медіакультура
Особистісна
візуальна медіакультура — це психологічна складова загальної візуальної
медіакультури. Вона становить психологічне утворення у виглядінабутої
системи способів споживання візуальних медіа-текстів різноманітного формату.
Дуже
важливим моментом для формування особистісної візуальної медіакультури високого рівня є розвиток критичного та творчого мислення, творчого
медіасприймання, зокрема візуального.
Підсумки
Візуальна
медіакультура — це виробництво та споживання продукції завдяки візуальним,
аудіовізуальним засобам масової комунікації.
Візуальна
медіакультура взаємозв'язана з візуальною та масовою культурою й становить
вагому частину всієї медіакультури. Основними її функціями є спрямованість на
масову аудиторію, розважальність, дозвіллєвість.
Контрольні запитання
У чому полягає суть
слова «медіа» та його сучасна інтерпретація? Засоби масової комунікації та їх
провідні функції.
Що таке
«медіакультура»? Що таке «візуальна медіакультура»?
Щ
о є спільного між візуальною культурою, масовою й
візуальною медіакультурою? Яка відмінність між продукцією масової візуальної
культури та візуального мистецтва?
Що таке «медіатворчість»? Зміст і функції.
Що таке «особистісна
візуальна медіакультура»? Що необхідно для розвитку високого рівня візуальної медіакультури
особистості?
1.
Домашнє завдання
Робота з зошитом